Madalrõhu-naatriumlamp

Valgustite tüübid | 12. sept. 2020

Madalrõhu-naatriumlamp (low pressure sodium lamp; die Natriumdampf-Niederdrucklampe; натриевая лампа низкого давления).
Naatriumiauru partsiaalrõhk lambis ei ületa püsitalitlusel 100 Pa. Madalrõhu-naatriumlam pide valgusviljakus on suur, kuni 200 lm/W, ja nad kiirgavad monokromaatilist kolla/oranži valgust lainepikkusega 590 nm. See valgus tagab kontrastse nähtavuse ka rasketes ilmastikuoludes, kuid ei võimalda isegi mitte rahuldavat värviedastust, Ra ~ 0.

Kasutatakse tänavate ja kiirteede, tunnelite, parkimismajade, veeteede ja lüüside valgustamiseks.


low_pressure_lamp
Segavalguslamp {blended lamp või ka self-ballasted mercury lamp; die Verbundlampe, kasutusel ka die Mischlichtlampe; лампа смшанного света, или ртутно вольфрамовая лампа).

Selles lambitüübis tekitavad valgust ühisesse kolbi jadamisi ühendatud elavhõbe-kõrgrõ- hulahendustoru ja hõõgniit, mis lisab elavhõbe-kaarlahenduses puudujääva punase spektriosa. Segavalguslambi kolb võib olla hajutav või kaetud luminofooriga. Need lambid annavad meeldivat valget valgust. Liiteseadist pole vaja, sest hõõgniit toimib ballasttakistina. See on ka segavalguslampide ainsaks eeliseks teiste lambitüüpide ees. Väliskujult sarnaneb lamp kõrgrõhu-elavhõbelambiga.

QL-lambisüteemi aluseks on valgustehnika täiesti uus kontseptsioon, mis baseerub kahel hästituntud põhimõttel – elektromagnetilisel induktsioonil ja madalrõhu-gaaslahendusel. Lambi täiteseguga kolb ei ole elektriliselt toiteallikaga ühendatud, kolvi keskel on õõnsus, milles asub ergutusmähis. Kõrgsagedusgeneraatori poolt genereeritud 2,65-MHz vool on kaabli kaudu ühendatud mähisega ning selle elektromagnetväli ioniseerib täiteaine. Edasine protsess on analoogiline madalrõhu-luminofoortorus toimuvaga. Lamp süttib viiteta ja vilkumiseta. Töö on võimalik nii vahelduv- kui alalisvooluvõrgust, asend vaba, valgusviljakus 70 lm/W, Ra > 80, tööiga 60 000 tundi, valguse värvus on ekstra-soevalgest kuni valgeni.

svetoprovodValgusjuhti esitles Hannoveri tööstusmessil 1998. aastal firma 3M (Minnesota Mining & Manufacturing). Valgusallikaks on väävellamp, mille tööpõhimõte on lühidalt järgmine. Mikrolainegeneraator edastab kõrgsageduseneigia lambi klaaskolbi nagu majapidamises kasutatavas mikrolaineahjus, kiirgus on ka sama sagedusega, lainepikkusega 25 mm. Kolb on täidetud väävli ja väärisgaasi seguga, kõrgsagedusvälja toimel väävel aurustub. Segu ioniseeritakse ja sama kõrgsagedusväli ergastab elektronid. Lamp kiirgab intensiivset värelusvaba valgust, mis sarnaneb päikesevalgusega.

Messil eksponeeritud valgusvoog  oli 144 000 lm, värvsustemperatuur 6000 K ja tarbitav võimsus 1,4 kW. Hämardatud kuni viiendikuni nimivalgusvoost, väheneb tarbitav võimsus kahe viiendikuni. 90% valgusvoost saavutab lamp 25 sekundi jooksul pärast sisselülitamist. Spekter on praktiliselt samasugune nagu halogeniidlambil.

Valgusjuhi 3M Light Pipe tööpõhimõte on järgmine: reflektori abil surutakse valgus kitsaks kiirtevihuks, mis suunatakse õõnsasse valgusjuhti, valgus võib juhis kanduda kadudeta kuni 20 m kaugusele. Valgusjuhi teise otsa paigaldatud valgustpeegeldav kile tõkestab sealt igasuguse valguse väljumise, nn ekstraktorkile tagab valguse ühtlase jaotumise valguspinnalt kogu selle pikkuses.

 

Oleme lõppenud üle 155+ valgustusprojekte Balti riikides. Schenker, VIA 3L, Preemia, Balbiino, Leibur, DBT, Tikkurila, Vicinau on meiega väga rahul. Võta ühendust sina ka!
Vaata tehtud töid >>>